Dekalog

Dekalog starających się o dziecko

 

 1. Sytuacja niepłodności dotyczy zarówno kobiety jak i mężczyzny. Każdy z partnerów może podjąć działania zwiększające szanse na poczęcie.
 2. Pamiętaj nie jesteś osobą niepłodną, ale doświadczasz kłopotów z płodnością. Zmiana myślenia o sobie ma duże znaczenie.
 3. Niepłodność wpływa na Twoje samopoczucie i doświadczane emocje. Te zaś obniżają Twoją płodność.
 4. Przerwij błędne koło niepłodności znajdując sposoby na obniżenie poziomu stresu!
 5. Nie zawieszaj swojego życia, nie odkładaj swoich marzeń i pragnień na potem. To właśnie teraz potrzebujesz działań dających Ci siłę, radość i energię!
 6. To, że jest Ci ciężko, że zazdrościsz innym i płaczesz jest normalne. Inne kobiety w tej sytuacji też tak reagują.
 7. W czasie starań o dziecko, szczególnie zadbaj o swoją relację z mężem/partnerem! Aktywnie szukaj tego, co sprawia Wam radość!
 8. W przypadku starań o dziecko bardzo ważna jest współpraca z kompetentnym i zaufanym lekarzem.
 9. Nie zamykaj się w sobie, korzystaj z pomocy życzliwych Ci osób. Poinformowanie innych o tym, co przeżywacie często sprawia, że ludzie stają się bardziej delikatni.
 10. Nie wahaj się szukać wsparcia u specjalistów. Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz skontaktuj się z psychologiem, doradcą ds. niepłodności lub przeczytaj dobrą książkę dającą wsparcie.
 11. Na płodność wpływa wiele czynników, m.in. doświadczane emocje, styl życia, stres, dieta, masa ciała, zdrowie i inne. Przyjrzyj się, czy zmiana w jakimś obszarze może wzmocnić Waszą płodność!

Dr Joanna Kwaśniewska i Justyna Kuczmierowska
(współautorki książki „Nadzieja na nowe życie – poradnika dla marzących o dziecku”
Joanna Kwaśniewska, Justyna Kuczmierowska, Agnieszka Doboszyńska)

PARTNERZY